Як врятувати кажана взимку

Опубліковано Автор:

Якщо у вашому населеному пункті немає фахівців з рукокрилих і зоопарків, де могли б прийняти кажана, то необхідно розмістити його у себе вдома на зимівлю. Шанси виживання кажана залежать від кількості накопиченого ним підшкірного жиру, за рахунок якого вони зимують, і в цілому його здоров’я.

Необхідно оглянути тваринку (обов’язково в щільних рукавичках!) на предмет наявності травм (переломи і т.д.), особливо кінцівки, крила. Травмованих тварин на зимівлю не  можна відправляти, їм необхідне лікування під керівництвом ветеринара.

Дивіться відео інструкції про кажанів (як оглянути крила, як напоїти, чим годувати і т.д.) на нашому каналі youtube

Куди посадити кажана?

Ви можете використати картонну коробку з-під взуття або щільний бавовняний мішечок. У коробці, на край повісьте шматочок тканини, за який звірятко зможе зачепитися і повиснути вниз головою. Якщо коробка картонна, то достатньо одного-двох вентиляційних отворів діаметром 0,5-1 см (можна пробити кульковою ручкою). Кришку коробки закрийте і заклейте шматочком скотчу. Нерідко трапляється, що кажан піддягає кришку і вибирається назовні. Мішечок або шкарпетку слід зав’язати мотузкою.

Чим і як напоїти?

Якщо коробка досить простора, всередину можна поставити невелику плоску ємність з водою (наприклад пластикову кришку). Тільки не залишайте кришку з водою надовго, інакше кажан переверне її і вимокне. Або ж, узявши кажана в руки (обов’язково в рукавичках!) запропонуйте йому воду зі шприця зі знятою голкою, або з ложки, піднісши її до рота тварини.

Поїти молоком дорослих тварин не можна! Тварини, знайдені з липня по травень, є дорослими і молока не потребують.

Чи потрібно годувати і чим?

Всі види рукокрилих Європи харчуються комахами, і звичайні для нас продукти (хліб, яйця, м’ясо, фрукти, дитяче харчування і т.п.) вони не їдять. Навіть якщо тварина з’їсть шматочок м’яса або банана, це зовсім не означає, що йому ця їжа піде на користь. У нього можуть надалі виникнути проблеми з кишківником і з часом він загине. Опариші (личинки мух) і мотиль (личинки комарів), особливо заморожені, теж не підходять в якості їжі для рукокрилих. Найкраще для годування підійдуть личинки жуків (борошняного хрущака, зофобаса), бананові цвіркуни, таргани. Їх можна знайти в зоомагазинах вашого міста.

Годувати кажана одноразово практично не має сенсу. Тварина потребує тривалої підгодівлі, особливо якщо його запаси підшкірного жиру майже виснажені. Дізнатися це можна лише зваживши кажана на терезах. Якщо у Вас немає терезів, зверніться в найближчу ветеринарну клініку з проханням зважити тварину. Якщо у Вас немає достатньої кількості корму і терезів, то краще за все напоїти та відразу помістити тварину в холод на зимівлю.

У кажанів з коротким хутром, таких, як руді вечірниці, ступінь вгодованості можна визначити і візуально. На фото зліва виснажений кажан, що вимагає догодовування, праворуч же – вгодований, який може без проблем продовжувати зимівлю. Зверніть увагу: у виснаженого кажана добре видно западина на холці, між лопатками, а також впав живіт. У вгодованої тварини таких западин немає – на холці і між лопатками знаходиться жировий запас, животик в міру округлий.


Але більшість видів кажанів мають довге хутро, яке приховує форму тіла. В такому випадку можна визначити ступінь вгодованості кажана навпомацки. Дуже добре прощупується наявність або відсутність жиру на холці і в районі лопаток.

Навіть якщо у Вас є можливість годувати кажана тривалий час, не робіть цього! Часто люди бояться відправляти тварину на зимівлю, чим надають йому «ведмежу послугу». Зимова сплячка не просто механізм виживання для кажанів, вона абсолютно необхідна для здоров’я тварини.

У нашій практиці ми починаємо годування тварин, коли їхня вага нижче визначеної норми. Так, для рудої вечірниці це 30 грам, для пізнього кожана – 27 грам, для нетопира середземноморського – 8 грам, двоколірного лилика – 14 грам, вуханя – 12 грам.
Подивіться відео-інструкцію, як визначити вид кажана

Якщо Ви не знаєте який у вас вид кажана, надішліть нам будь ласка фото тваринки на bat.kharkov@gmail.com ,або Facebook, і ми допоможемо визначити вид.

Як годувати?

Зваживши кажана, починайте його годувати один раз в день (ввечері) протягом 7-10 днів (але не більше двох тижнів). При цьому потрібно давати стільки корму, скільки тварина готова з’їсти. В зимовий час (в умовах неволі) ПЕРЕГОДУВАТИ кажана НЕМОЖЛИВО (йому потрібно накопичити підшкірний жир)! Як правило, за одне годування кажан з’їдає одну третину від власної ваги – 3 – 10 грам (приблизно 10-60 личинок борошняного хрущака, 3-12 личинок зофобаса). Перед годуванням потримайте кажана в теплі (при кімнатній температурі) 15-25 хвилин, щоб він прокинувся і був гарячим на дотик. Це необхідно для того щоб тварина змогла потім перетравити з’їдене. Кажан може трястися (це часте дихання), намагатися втекти і пищати. Під час годування обов’язково одягайте рукавички (краще шкіряні), тому що кажан може Вас ненароком вкусити. Можна тримати його в руці або прикрити його згори рукою, не притискаючи до поверхні. Комах слід давати з пінцета. Під час першого годування краще розрізати комах навпіл і давати соковитою частиною вперед, закладаючи в рот тварини. Врахуйте, що в природі рукокрилі харчуються на льоту, тому можуть не відразу зрозуміти, що Ви даєте їм їжу. Тут необхідне терпіння і спритність. Іноді потрібно прямо привідкрити рот вказівним пальцем поглажуючи по голові і закладати комаху в рот, щоб кажан зрозумів, що це їжа. Цвіркунів і тарганів потрібно придавити, щоб вони не тікали і потім давати рукокрилим.

Після годування необхідно запропонувати тварині воду. Друге і наступні годування вже проходитимуть легше і швидше, тому що кажан розуміє, що йому пропонують їжу. Такий раціон підходить для короткочасного утримання, підтримки сил тварини взимку.

Після годування розмістіть кажана назад в коробку або мішечок і нехай спить та перетравлює їжу при кімнатній температурі до наступного годування. Давати літати не потрібно, тому що він витратить “з’їдену” енергію на політ, а не на накопичення жиру.

Як довго годувати?

Годуйте приблизно тиждень, або поки тварина не набере необхідну вагу, потім слід добу нічим не годувати (можна напувати), щоб кажан перетравив залишки з’їденого. Після цього можна розмістити тварину в холод на зимівлю. Переміщати з тепла в холод краще вранці або в обід, тоді кажан швидше засне.

Якщо кажан якийсь час був на відгодівлі, поміщати на зимівлю його краще в тому ж мішечку або коробочці, в якій він жив в теплі.

Не слід перевіряти занадто часто як спить кажан, бо кожне пробудження – це втрата енергії. Приблизно раз на 3-4 тиждні кажана слід дістати з холодильника, напоїти, зважити і відправити назад, якщо вага ще в межах норми. Якщо вага істотно знизилася, починайте новий цикл годування (7-10 днів), а потім знову на зимівлю. Зазвичай достатньо двох таких циклів годування за зиму.

Розміщення на зимівлю в холод.

Отож, якщо кажан набрав необхідну вагу, то варто через добу після останнього годування помістити його в прохолодне місце
(+15 ºС ) і потім ще через добу слід перемістити до холодильника.
Оптимальна температура для сплячки рукокрилих це + 2 -+ 8 ºС. Якщо Ви не маєте можливості годувати тварину, то слід якомога швидше розмістити її на зимівлю. У теплі вона спалює свої жирові запаси за рахунок яких може жити і незабаром загине. У квартирних умовах можна помістити кажана на балкон або краще в холодильник. Важливі для успішної зимівлі фактори це стабільна температура і висока вологість (понад 50%). На балконі температура часто коливається, тому холодильник (відсік для овочів) найкраще підійде для рукокрилих. Рукокрилі не мають неприємного запаху і не будуть цікавитися вашими продуктами, тому Ви можете не боятися розміщувати тварину саме в холодильнику. Якщо у Вас холодильник з системою «no frost», то для підтримки вологості необхідної кажану, можна поставити миску з водою поруч з коробкою в якій він спить. Часті відкривання холодильника, світло і шум не впливатимуть на його сон. Повторимо, головне: холод і вологість. Якщо у Вас є льох або гараж, з відповідними температурними умовами, то це теж гарний варіант. Розмістіть поруч з твариною термометр для відстеження змін температури і подбайте про те, щоб до тварини не дісталися щури та миші. Підвали та горища житлових будинків не підходять, тому що там висока температура і можуть бути інші тварини (коти, собаки, щури).

Якщо у Вас декілька тварин то їх можна саджати на зимівлю разом (розділяючи по видам), наприлад ми садимо в полотняний мішечок середнього розміру по 5-7 особин. В природі кажани зимують групами, тож так їм буде краще.

Коли випускати?

Якщо кажан, знайдений взимку, дожив до весни, то з настанням перших стабільних теплих ночей (при температурі повітря вище нуля) можна випускати тварину на волю. Зазвичай це кінець березня – початок квітня, також в цей час з’являються перші комахи і тваринам вже буде чим харчуватися. Випускати слід після заходу сонця на відкритій місцевості, наприклад алея парку, або стадіон, посадивши кажана на руку або на стовбур дерева і почекати доки кажан полетить. Не обов’язково йти саме туди де кажан був знайдений, він  чудово орієнтується в просторі і знайде собі житло. Попередньо слід розігріти кажана при кімнатній температурі і напоїти водою, а також, якщо залишився корм, можна погодувати.

Якщо ж кажан не дожив до весни, а загинув під час зимівлі – обов’язково зв’яжіться з нами і передайте заморожений труп. Або до вашого місцевого музею природи або університету. Трупний матеріал необхідний для дослідження анатомії, фізіології і інфекцій рукокрилих.

Рукокрилі народжують лише 1-2 дитинчат на рік і вразливі до руйнування їх природних сховищ. Пам’ятайте, що всі види рукокрилих України і деякі види Росії внесені в національні Червоні книги, тому важливий порятунок кожної тварини!

Залишилися питання? телефонуйте

e-mail: bat.kharkov@gmail.com
ВКонтакте: vk.com/bat_kharkov
Facebook: www.facebook.com/KharkivBatGroup/

Україна, м. Харків, 61001, а/я 2385

CDMA: +38 (057) 78 170 78
Vodafone: +38 (066) 305 98 95
Київстар / тільки Viber або Telegram : +38 (096) 591 16 24


Про рукокрилих     , , , ,


  1. Наталия сказав:

    Здравствуйте, вчера вечером нашла возле дома летучую мышь (лежала неподвижно, на ощупь твердая). Она признаков жизни не подавала. Я положила ее в коробку и оставила в гараже. Пожалуйста подскажите, как определить мышь живая или нет (какие должны быть действия в случае, если мышь живая я поняла прочитав статью).

    • Kharkiv Bat Group сказав:

      В таких случаях лучше нам позвонить либо написать в вайбер. Живая реагирует на прикосновение, даже когда в состоянии сна. Занести в тепло и начнет просыпаться. В холоде менее активны.

Залишити відповідь

Шановні відвідувачі сайту!
На жаль, ми не можемо швидко реагувати на коментарі. Тому якщо Ви знайшли кажана, і у вас є термінове питання щодо допомоги йому, будь ласка, не соромтеся написати нам на Вайбер/Телеграм:
+38 (096) 591 16 24

або зателефонувати за одним з наступних номерів:
+38 (096) 591 16 24 +38 (066) 305 98 95 +38 (057) 78 170 78

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *