Освітня програма з рукокрилих

Мета програми

Мета освітньої програми з рукокрилих — формування позитивного, доброзичливого ставлення громадян до цих вразливих тварин.

Історія програми

Перші кроки з поширення інформації про кажанів було зроблено у 1999 році в стінах Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна (ХНУ). Головний корпус ХНУ віддавна “уподобали” рукокрилі, однак саме наприкінці XX ст. вони щорічно почали масово траплятися там у період осінньої міграції. На жаль, сотні тваринок гинули у віконних рамах; траплялися також випадки, коли охоронці цілеспрямовано знищували кажанів (просто чавили чоботами!). Відтак у приміщеннях Університету було розклеєно листівки з інформацією про рукокрилих та контактами університетських фахівців-зоологів. Було налагоджено регулярну діяльність з порятунку кажанів у будівлі.

“Порятунок летючих мігрантів”

Наступний етап освітньої програми пов’язаний з грантом від Посольства Королівства Нідерланди, проект “Порятунок летючих мігрантів” (2002 рік). Завдяки цій підтримці було видано перші листівки про рукокрилих у місті Харкові, про причини їх появи та правила поводження з цими тваринами. Було затягнуто сітками кватирки вікон у будівлі Харківського університету, у які найчастіше потрапляли кажани. Було проведено перші лекції у школах.

Заходи, передбачені проектом, дали відчутний результат у межах будівлі ХНУ, проте виявилися не надто ефективними на рівні міста. Наприклад, у сусідній щодо ХНУ будівлі “Держпрому” кажанів продовжували вбивати десятками, а часом і сотнями.

“Kharkov Bat Education Programm”

Проект “Kharkov Bat Education Programm”, підтриманий у 2007 році міжнародним фондом Bat Conservation International (США), став наступним етапом освітньої програми. Керівником цього проекту був доцент ХНУ — Олександр Володимирович Наглов, а команда нараховувала 5 осіб – співробітників та студентів ХНУ. На цьому етапі вдалося значно розширити цільову аудиторію освітньої програми, а також видати друком тисячі екземплярів різноманітної поліграфічної продукції (від кишенькових календариків та листівок до плакатів). Були проведені лекції про рукокрилих у школах, гуртках юннатів, серед студентства. Значну роботу було проведено з поширення листівок про рукокрилих серед містян.

Найвідчутнішим результатом цього проекту стала зміна ставлення до кажанів серед співробітників Держпрому. Фактично ми домоглися припинення умисного знищення цих тварин у Держпромі; вдалося налагодити збирання та порятунок кажанів. Інформацію про рукокрилих міста та контакти було розміщено на сайті Харківського зоопарку. Значно зросла кількість звернень щодо кажанів з інших районів Харкова. Кількість зібраних впродовж зими тварин перевищила 300 та продовжувала зростати на декілька сотень щорічно, починаючи від 2008 р. Тоді й виникла ідея створити спеціалізований Центр реабілітації рукокрилих. Підсумки цього проекту були опубліковані в журналі BATS, який видає Bat Conservation International.

Рукокрилі та ЗМІ

Тривало проведення освітніх екскурсій та лекцій для школярів і юннатів. У 2012 році розпочався новий етап освітньої програми й започаткувала його Ніч кажанів. Впродовж зими 2012-2013 рр. було відзнято близько 20 сюжетів про рукокрилих для регіональних, національних та міжнародних телеканалів. Навесні 2013 було проведено першу в Україні масову освітню акцію – “Урочистий випуск кажанів у Feldman Ecopark”. На цьому етапі ми могли сміливо стверджувати, що кожен другий або третій мешканець Харкова бачив телесюжет про кажанів та знає, що це тварини, занесені до Червоної книги України, а також те, що вони мешкають у будівлі Держпрому.

EUROBATS та Feldman Ecopark

У 2013 році ми отримали повноцінну фінансову підтримку для досліджень та охорони рукокрилих від Feldman Ecopark, й пріоритетним напрямком діяльності став освітній. Навесні 2013 року було отримано грант від Федерального міністерства охорони довкілля Німеччини (в рамках програми EUROBATS) на розвиток “Харківської освітньої програми з рукокрилих”. Завдяки підтримці цієї організації та Фонду Олександра Фельдмана було видано нову партію інформаційної продукції (буклети, календарі, книжечки, наліпки) про рукокрилих у Харкові, яка наразі успішно поширюється серед харків’ян різного віку та роду діяльності.

Методи та цільова аудиторія

Чільним методом освітньої програми є живе спілкування з людьми, як особисте, так і під час публічних акцій. Надання людям достовірної та правдивої інформації про рукокрилих при особистому спілкуванні, за допомогою друкованої продукції та телепередач.

Цільова аудиторія програми — це всі мешканці Харкова та області, незалежно від віку та роду занять. Втім, частіше це школярі, юннати та небайдужі до тварин і природи люди, що самі відвідують масові освітні акції, виставки та лекції.

Деякі підсумки 2012-2014 років у цифрах та фактах

  • Міжнародна ніч кажанів у Харкові (2012, 2013);
  • Урочистий випуск врятованих взимку кажанів у Feldman Ecopark (2012, 2013);
  • Конференції з рукокрилих для школярів та юннатів (2012);
  • Виїзні мультимедіа-лекції (з демонстрацією живих кажанів) у школах, інтернатах, бібліотеках, юннатських гуртках;
  • Пізнавальні вечірні екскурсії в природу зі спостереженнями за життям рукокрилих у природному середовищі (з прослуховуванням звуків рукокрилих за допомогою ультразвукового детектора);
  • Інтерактивні та пізнавальні виставки про рукокрилих (наприклад, фотовиставка у Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, виставка на “Науковому пікніку”, виставка у “ЛандауЦентрі”).

Якщо Ви бажаєте дізнатися більше про рукокрилих та подивитися на цих дивовижних тварин зблизька — запрошуйте нас до себе. Ми будемо раді співробітництву. Усі наші акції, лекції та екскурсії безкоштовні.

Склали: А. Влащенко і А. Прилуцька

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Залишити відповідь